Fialkový život Robinsonů

Další zajímavosti ze života s fialkami  Ralpha a Oliv Robinsonových
Přípravy na výstavu AVSA
Na prvním obrázku je stůl komerčních vystavovatelů na výstavě AVSA.  Účastník je povinen vystavit 15 standardů nebo 45 miniatur. Ani víc ani méně.
Proto, aby mohli vystavit 45 minifialek, připravují Robinsonovi 150 rostlin. Přivedou je ke kvetení. Potom z nich vybírají 90 nejlepších rostlin. Ty vezou na výstavu. Přímo na místě z těch 90 rostlin vybírají těch nejlepších 45, které přežily cestu v nejlepším stavu. Těchto 45 fialek není na prodej. Jen na výstavu. Těžký život amerického komerčního sběratele :))

Ralphovy začátky
Ralph říká: "V dětství, když jsem dostal nějaké peníze, utratil jsem je za rostliny. Když jsem se odstěhoval od rodičů, bydlel jsem v jednom pokoji, jehož vybavením byla postel a regály na květiny. Pak se mi podařilo sehnat dvoupokojový byt. V jednom pokoji byly regály, v druhém  postel.... a regály. Později sehnal malý domek - 2 místnosti a podkroví. V podkroví a jedné místnosti byly regály, v druhé místnosti postel a regály :)) A v roce 1992 se mi podařilo koupit to, co vidíte na fotografii - bývalý, 100 let starý kravín.

Když jsem sem v roce 1998 přivedl ženu, řekla, že bychom mohli udělat přístavby. A  nedávno jsme koupili domeček v nedaleké vesnici. V něm žijí naše fialky." 

Zařízení skleníků
Do skleníků mohou přijet návštěvníci. Pro snadnou rozlišitelnost jsou rostliny určené k prodeji na modré látce, neprodejné jsou na látce bílé. Rostliny na modré látce jsou seřazeny podle abecedy, jejich název je na policích dole (viz obrázek). Látka, na které rostliny stojí, slouží k zálivce. Zalívá se hadicí ze 150litrové nádoby na kolečkách, která jezdí mezi policemi. Na jednu zálivku se spotřebuje asi 500 litrů vody. Zálivka je úkolem Olivie.

Doporučuje se přirozené světlo doplněné  lampami.  Vzdálenost lamp od rostlin je u standardů kolem 45 cm, u miniatur 25 cm.Každé 3 týdny se látka, na které fialky stojí, sundává a myje. Fialky se v tuto dobu dávají do pořádku. Přendávají se do pojízdných regálů a kontrolují. Tyto regály se také používají při přípravě objednávek. Dělá se soupis rostlin objednaných na další týden, regálky projíždí mezi policemi a sbírají podle abecedy všechny označené druhy. Když je třeba udělat konkrétní objednávku, Ralph (to je jeho práce), odebírá lístky z již vybraných rostlin.


I zde, tak jako všude, se stane, že občas technika selže, pak je třeba udělat všechno ručně :))Pěstování a množení
Mladé rostlinky pěstují v miniskleníčcích. Do každého miniskleníčku se vejde 44 květináčků s řízky. V každém květináčku je 5-6 řízků. Pro další pěstování se berou jen ty nejhezčí rostlinky. I tak pro rozsazení 1 skleníčku je třeba 5-6 dalších.
Ve sklenících pracují kromě Robinsonových i jejich zaměstnanci, členové AVSA - 3 na plný úvazek a 3 brigádníci. Myjí květináčky, míchaní pěstební substrát, přwsazují rostlinky atd.


Rostlinky jsou přisvětlovány denně 12 hodin, před výstavou pak 14 hodin. Fialky jsou pěstován v bezpůdním substrátu, protože přírodní půda v oblasti je zamořena.Na dalším obrázku jsou fialky, které se připravují na výstavu. Květináčky s nástavcem mají průměr 15-20 cm. Do nich se zasazují rostlinky s otrrhanou spodní řadou listů. Porostou v nich 6-10 měsíců.  Květní stvoly se jim musí otrhávat až do doby 4-6 týdnů před výstavou. U miniatur je to 6 týdnů, je-li tepdlo a 10 týdnů v chladnu.
Šlechtitelská činnost
Na dalším obrázku je Ralph ve šlechtitelské místnosti. Sem návštěvníky nepouštějí.
První fialku opylil Ralph v roce 1981 a jeho první odrůda spatřila světlo světa v roce 1985!!!
Specifikem šlechtitelské činnosti R. Robinsona jsou fialky se srdéčkovou pestrolistostí. Ostatní šlechtitelé ji nemají příliš v oblibě, protože mladým rostlinkám trvá delší dobu, než narostou (mají málo chlorofylu). To však trvá jen do prvního kvetení, pak už rostou stejně rychle jako ostatní fialky.
Ze semenáčů se asi jen 1-2 % stanou novými odrůdami. Prvním "sítem" projdou mladé rostlinky ještě před kvetením. Odstraňují se všechny slabé rostliny.
Pokud se týká streptocarpusů, Oliv vypěstovala pár odrůd prostě jen proto, že chtěla. Za tuto skupinu rostlin odpovídá Ralph. Usiluje u  strepsů o
- kompaktní rostliny,
- pevné květní stvoly
- pevné květy
- neobyčejné zabarvení
- vůni
- rozložení listů do kruhu
- plnokvěté odrůdy

Na fotografii jsou na horní polici semenáče, níže rozkvétající rostliny a úplně dole rostliny už nějak nazvané. Názvy pro odrůdy vymýšlejí Robinsonovi na cestách na výstavy, protože tehdy na to mají dost času. Nápady si píšou do sešitu a když vyšlechtí novou odrůdu, ze seznamu v sešitu vyberou název, který se k odrůdě nejvíc hodí. Také zaměstnanci mohou přicházet se svými návrhy.
23.10.2007 21:53:41
ajinka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one