Trailery a jejich pěstování

Trailery a jejich pěstování - obrázek

Trailery a jejich pěstování - obrázek

Trailery se poslední dobou těší obrovské popularitě.
Jsou to fialky které mají dlouhé výhony a velké množství růstových vrcholů vyrůstajících z paždí listů. Od standardních fialek se liší také hojným, prakticky nepřetržitým kvetením.
Trailery se rozdělují na fialky převislé a keřovité.
Převislé fialky mají dlouhé svěšené stvoly, které u některých druhů mohou dosáhnout délky až půl metru.


Keřovité fialky vyhání velké množství bočních výhonů na ne příliš dlouhém stvolu a nepřevisají kolem květináče. Mohou růst různě - do stran nebo vytvářejí různé keřovité formy.
Jako všechny saintpaulie, i trailery dělíme na standardy, polomini, mini a mikrominiatury, přičemž se nezařazují do těchto skupin podle velikosti rostliny, ale podle velikosti listů.
Standardy: rozměr listové čepele je 3,8-5 cm
Polominiatury: 2,5-3,8
Miniatury: 1,2- 2,5
Mikrominiatury: 0,6 - 1,2
Velikost rosetky žádná omezení nemá. Je možné vypěstovat mikrominiaturu obrovských rozměrů ve velkém plochém květináči, důležité je, aby všechny listy byly stejné velikosti odpovídající kategorii. Větší nebo menší lístky, které kategorii neodpovídají, je třeba bez milosti vylomit. Pak, přestože rostlina bude velkého vzrůstu, bude patřit k miniaturám.

Množení
Trailery se mohou množit jak listem, tak bočními výhony. Listy i výhonky zakořeňujeme v zemině odlehčené větším množstvím perlitu a vermikulitu nebo v Jiffy tabletě. Lépe je tabletku namočit do vody, po nabobtnání rozdrobit a smíchat s perlitem. Je to z toho důvodu, že u trailerů většinou z lístku vyroste velké množství rosetek a v tabletce by se jim těžko rostlo. V rozdrobených tabletách s přídavkem perlitu rostou lehce a snadno se potom i rozsazují.
Lístky se mohou zakořenit i ve vodě, ale tento způsob u trailerů nelze příliš doporučit, protože jejich listy mají tenké řapíky náchylné k zahnívání.

Formování rostliny
Formování rostliny je hlavním specifikem péče o trailerní fialky. Prakticky všechny standardní a polominiaturní standardy potřebují formování keříku.

Keřovité trailery můžeme formovat různými způsoby:
1. Do středu ploché misky zasadíme list se všemi mladými rosetkami naráz. List se později odstraní. Při tomto způsobu získáme rovnou velký keř. Roste velmi rychle bez jakéhokoliv úsilí z vaší strany.
2.Do ploché misky můžeme vysadit několik rostlinek oddělených od lístku, každou zvlášť, přičemž miska má mít v průměru alespoň 30 cm.
3. Můžeme formovat rostlinný keř z jedné rostlinky.  U rostlinky se 4-5 páry listů uštípneme růstový vrchol s dvěma páry listů. Můžeme jej zasadit a rostlinku si tak namnožit. V paždí zbývajících listů brzy vyrostou nové růstové vrcholky. Když tyto dceřinné vrcholy povyrostou, přesadíme rostlinku do ploché misky o průměru 30-40cm. Při tom ulámeme spodní listy, aby dceřinné vrcholky ležely na zemi. V průběhu růstu odstrańujeme listy, které kazí vzhled rostlinky a zabraňují růstu vrcholků. Obyčejně na rostlině ponecháváme 3-5 vrcholů.U převislých trailerů ponecháváme nejméně 4 výhony. Tři pěstujeme v trojúhelníku a necháme splývat dolů opo květináči a shora necháme další výhon, který vytvoří "hlavu" zakrývající odrůstající stvoly bočních výhonů. Vrchní výhon zaštipujeme, aby vytvořil hustou "čepici".
Prodlužující se boční výhony můžeme rozprostřít po misce a připevnit. Takto zakoření a vytvoří nové rostlinky. Tak nám postupně zaroste celá miska.

Pokud rostlina visí na stěně, můžeme  zformovat 2 výhony. Jeden necháme volně viset dolů a vytvořit převis, druhý upevňujeme ke květináči a necháme vytvořit "čepici".
Pokud necháme jen volně svěšené výhony, přibližně za rok rostlina ztratí svoji dekorativnost, protože výhony opadají.

V průběhu růstu musíme kontrolovat listy, aby nezavazely mladým výhonům rostoucím mezi starými, protože ty by potom trpěly nedostatkem světla a špatně by se vyvíjely. Aby se rostlina vyvíjela symetricky, je zapotřebí, aby všechny hlavní výhony byly jedné délky. Pak se budou listy i květy vyvíjet rovnoměrně. Odstraňujeme všechny výhony, které působí asymetricky, všechny listy, které si zavazí a trčí do stran. Pokud je někde holé místo, naveďte sem nové výhony. Pokud se na místě špatně drží, připevněte je. Pokud v okolí holého místa nejsou žádné výhony, které by mohly lysinu zaplnit, zaštípněte nejbližší starý výhon, aby se rozvětvil.

Substrát
Substrát pro pěstování trailerů musí být lehký, velmi vzdušný. Je to velmi důležité, protože  objem květináče bývá velmi velký a v těžkém vlhkém substrátu by kořeny zahnívaly. To se většinou stává při přesazení rostliny do velké misky. Nejlepší je použít tzv. bezpůdní substrát - směs rašeliny, perlitu a vermikulitu.

Květináče
Květináče vybíráme podle druhu traileru a způsobu jeho formování.  Pro keřovité trailery používáme mělké široké misky, pro převislé trailery pak závěsné nádoby, dekorativní vázy, květináče na nožce. Je třeba vybírat květináče s hladkým, neostrým okrajem, aby neporanily visící stvoly.

Přesazování
Dokud je rostlinka malá, je třeba přesazovat jednou za půl roku. Pokud je rostlina velká, pak se bohužel přesazování neobejde bez poranění rostliny. Týká se to především převislých rostlin. Pokud pěstujeme rostliny v keřové formě - houštině, musíme při přesazování nutně použít větší nádobu. Odebereme část staré zeminy, rozmístíme rostlinu ve středu nové nádoby a dosypeme novým substrátem. Udusáme. Stvoly rozložíme po nádobě, před tím odstraníme téměř všechny listy kvůli tvorbě nových vrcholů. Rostlina nyní vypadá uboze, ale dává jí to možnost aktivního růstu nových vrcholků, které zaplní celý prostor nádoby novými listy a bohatou násadou květů. Takto se vypěstují výstavní trailery.
Některé trailery se velmi špatně přesazují, potom u nich měníme alespoň vrchní část substrátu. 

Hnojení
Hnojíme plnými hnojivy pro list i květ - Krystalon a pod. jednou za 3 týdny, protože zemina se rychle vyčerpává. Je důležité nehnojit 1,5-2 měsíce po přesazení, abychom rostlinku nespálili.
Mladé rostliny hnojíme hnojivy s vyšším obsahem dusíku (Krystalon start), dospělé rostliny hnojíme hnojivy s vyšším obsahem fosforu (Krystalon plod a květ).

Hlavní příznaky nedostatku živin
Nedostatek dusíku: světle zelené rosetky, rychle žloutnoucí staré listy, zpomalený růst
Nedostatek draslíku: žluté okraje listů, kroucení listů, rostlina dlouho nekvete
Nedostatek vápníku: zpomalený růst, dřevnatění stonku, rychlé uvadání květních stvolů, drobné mladé listy
Nedostatek hořčíku: blednutí spodních listů

Světlo
Trailery mají stejné nároky na světlo jako ostatní fialky - hodně světla bez přímého slunce, pod umělým osvětlením světelný režim 10-12 hodin, před výstavou prodloužený na 15 hodin. Pro převislé rostliny je dobré osvětlení boční.

Zálivka
Přes rok zaléváme jednou týdně, v létě podle počasí i častěji. Také miniatury zaléváme častěji. Je dobré mít na paměti, že trailery nemají rády ani přelití ani přesušení.
Při přeschnutí rostliny velmi rychle opadávají a ztrácí svoji dekorativnost. Pokud rostlinka přeschla, je třeba zalévat velmi opatrně, každý den "pár kapek".
Pokud vidíte, že zemina je vlhká a listy jsou přesto svěšeny, vyjměte rostlinu z květináče a prohlédněte kořeny. Pokud jsou kořeny hnědé a snadno se odtrhnou, znamená to že je rostlina přelitá a budete ji muset zachránit.  Odstraňte kořeny a část stvolu, pokud je napadený hnilobou a nechte rostlinku zakořenit v lehkém substrátu.  Postříkejte přípravkem proti hnilobě a dejte do skleníčku. Periodicky větrejte.
06.11.2007 16:14:31
ajinka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one