POČÁTKY - obrázek

POČÁTKY - obrázek

Africkou fialku objevil v roce 1892 baron Walter von Saint-Paul-Illaire v dnešní Tanzánii, kde pobýval na svých plantážích.
V lesích Usambarského pohoří rozprostírajícího se na jihu Viktoriina jezera poblíž Keňských hranic nalezl první exemplář .
saintpaulia ionantha


Ještě téhož roku dovezl její semena do Německa svému otci, vášnivému pěstiteli baronu Ulrichu von Saint-Paul-Illaire, který je vysel ve svém skleníku  v rodném městě  Fischbach. Podařilo se mu vypěstovat kvetoucí rostliny.
Několik semen a vzorků rostlin pak věnoval  Zahradnickému mistru Hermannu Wendlandovi, který fialku poprvé popsal v časopiseGartenflora, vydaném v Berlíně v roce 1893.


Na počest jejího objevitele pojmenoval Hermann Wildmann rostlinu Saintpaulia ionantha. Slovo IONANTHA je složeno ze dvou slov řeckého původu - ION (modrá fialka) a ANTHAS (květina). Navzdory pojmenování se nejedná o fialku, protože volky patří do čeledi Violaceae, kdežto africká fialka do čeledi Gesneriaceae.
Botanická zahrada Herrenhauser v Hannoveru poprvé předvedla africkou fialku veřejnosti na výstavě konané 16.-25. dubna 1893. Okamžitě upoutala pozornost návštěvníků i odborníků a byla vyhlášena za nejzajímavější novou rostlinu této prestižní evropské výstavy.

V letech 1900-1964 bylo nalezeno ještě 23 dalších botanických druhů rodu Saintpaulia. o jejich objevení se zasloužili botanikové B.L Burtt, Engler a E.P.Roberts.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one