Otázka:
Je třeba odstraňovat staré listy? Pokud ano, jak?

Odpověď:
Ano, spodní listy je možné a dobré odstraňovat. Je třeba odstranit vždy celou řadu listů kolem dokola, samozřejmě těch nejstarších, nejspodnějších - nejblíže květináče. Doporučuje se odstranit jednu řadu listů jednou za 2-3 měsíce. Je totiž zjištěno, že odstraňování listů stimuluje tvorbu květů. Listy se mohou odstraňovat i z kvetoucí rostliny, nic se jí nestane.
Listy odstraňujeme tak, že je vylomíme co nejblíže ke kmínku fialky, i s řapíkem. Přitom stvol fialky se bude postupně obnažovat, bude vznikat kmínek. Fialku je pak třeba podsypat hlínou, aby dobře vypadala. Při přesazování rostlince zakrátíme kořenový bal a zasadíme ji hlouběji tak, aby byl kmínek zasypaný.
Otázka:
Řekněte, prosím, má smysl pěstovat fialku, která přesto, že vypadá zdravě, 1,5 roku nekvetla? Jak je možné stimulovat kvetení?

Odpověď:
Obvykle fialky vykvétají asi 9-11 měsíců od zasazení listového řízku. Některým druhům to může trvat i podstatně déle. . Pokud vaše fialka nepatří mezi tyto druhy, mohou být příčiny "nekvetení" následující:
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one