Otázka:
Řekněte, prosím, má smysl pěstovat fialku, která přesto, že vypadá zdravě, 1,5 roku nekvetla? Jak je možné stimulovat kvetení?

Odpověď:
Obvykle fialky vykvétají asi 9-11 měsíců od zasazení listového řízku. Některým druhům to může trvat i podstatně déle. . Pokud vaše fialka nepatří mezi tyto druhy, mohou být příčiny "nekvetení" následující:
1. Velký květináč
Fialka většinou vykvétá, když kořeny dostatečně prokoření celý objem květináče. To znamená, že čím menší květináč, tím dříve fialka vykvete (s rozumem). Rozumná velikost květináče pro dospělé standardy je průměr 9 cm. V takovém květináči fialku 1x za 14 dní přihnojujeme a přesazujeme 1x za rok. To bývá dostačující. Ve velkých květináčích vytváří rostlina spoustu velkých listů, ale nekvete.
Proto: pokud květináč vaší fialky neodpovídá našemu popisu, potřebuje vyměnit. 1,5 roku -je nejvyšší čas vyměnit fialce pěstební substrát. Vyjmeme rostlinu ze starého květináče, kořenový bal seřežeme tak, aby se vešel do devíticentimetrového květináče. Také bude potřeba rostlince odlámat 2 spodní řady lístků - i to stimuluje kvetení.  Dále - u fialky se za 1,5 roku určitě vytvořil "kmínek" a odlámáním 2 řad lístků se ještě zvětšil. . Kmínek je záhodno  zasadit do hlíny, proto musíme kořenový bal zkrátit ještě více. Nebojte se, fialka to vydrží a ještě jí to prospěje. Čím více bude mít v květináči nového substrátu, tím lépe.

2. Hnojení
nebo lépe - nedostatek hnojiv. Jak už bylo napsáno výše, 1,5 roku stará zemina je vyčerpaná. Výměna substrátu je samozřejmě důležitá, ale i tak budeme muset rostlinu přihnojovat. Kvetení podporují fosforečnatá hnojiva. Hnojíme 2x měsíčně.

3. Nedostatek světla
Pokud pěstujete fialku na okenním parapetě bez umělého světla, pak fialky se zkracováním dne na podzim přestávají kvést a začnou zase až na jaře. Pro založení květů totiž potřebují hodně světla.
29.10.2007 21:54:29
ajinka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one