Historie - obrázek

Historie - obrázek

 Zakladatelem firmy byl Hermann Holtkamp (1904-1988)

Historie firmy se začala psát v roce 1904, kdy Holtkampův tchán Martin Dorrenbach založil skleník v německém Isselburgu. Shodou okolností  to byl rok, kdy se Hermann Holtkamp narodil.
Své první fialky začal Holtkamp pěstovat v roce 1930 na pouhém jednom čtverečním metru ve skleníku svého tchána. Po válce zintenzivnil svoje pěstitelské úsilí a v první polovině 50. let již vlastnil obrovské množství rostlin.

První významný úspěch přichází v roce 1952,kdy představil nový druh fialky. Tuto fialku pojmenoval "Saint Martin" na počest svého tchána. Ještě v témže roce získal Saint Martin zlatou medaili na prestižní výstavě Bundesgarten Schau v německém Essenu.
Od těch dob vyšlechtila firma tisíce odrůd a získala nespočet ocenění.

Nedlouho po Saint Martinovi spatřila světlo světa další odrůda s názvem Saturn, která byla první  fialkou pěstovanou na prodej.
Od roku 1956 Holtkamp nabízí svoje fialky pod registrovanou značkou Rhapsodie.
V roce 1962 byly vyšlechtěny odrůdy Rhapsodie in blue (nyní Alrun) a Rhapsodie in pink ( nyní Sophia). V té době se fialky pěstovaly převážně jako trsy růžic v jednom květináči. Holtkamp prosazoval tzv. "Biedermeierovský styl" - jedna listová růžice, pouze jedna rostlinka v květináči.Obrovskou výhodou tohoto stylu bylo zkrácení růstového období rostlin. Navíc, důsledkem toho byl vývoj rostliny do tvaru biedermeierovské kytice. V dnešní době se fialky pěstují výhradně v této podobě.

V této době se pěstitelé fialek začali sdružovat do spolků a nastal problém s  přepravou rostlin. Hlavním problémem byla opadavost květů při sebemenším pohybu. V roce 1965 vyšlechtil Holtkamp jako odezvu na tento problém první jednoduchou neopadavou fialku s názvem Rhapsodie "Elfriede" (později ji nahradila Richarda) s temně modrými květy. Brzy po ní následovaly : růžová Birgit, červená Ruby, bílomodrá Gigi, čistě bílá Linda, růžová Wega, modrá Margit a lila Candy.
Neopadavé květy jsou nyní standardem u všech kultivarů afrických fialek.
Díky tomuto významnému objevu se firmě začalo velmi dařit,  celosvětový obchod se každé 4 roky zdvojnásobil. V roce 1955 firma pěstuje asi 100 000 rostlin, zatímco v roce 1980 jich je už 10 000 000. S takovým nárůstem produkce bylo již v 70. letech zřejmé, že stávající prostory nebudou stačit. Proto dalším krokem rozvoje bylo zřízení nového areálu v Rees u Haffenu, čímž se plocha firmy rozrostla na 22 000 m čtverečních. Holtkamp greenhouses Germany koncem 80. let zaměstnává 160 lidí a roční produkce činí 17 milionů rostlin.

Po roce 1970, v době první celosvětové ropné krize, kdy výrazně stoupaly náklady na pěstování, rozhodli se bratři Reinhold a Herrmann Holtkampovi přesunout část svých prostor více na jih. Po dlouhém a složitém rozhodování se rozhodli pro španělskou Andalusii. Stavba započala v roce 1975 ve vesnici Jimena. Pobočka dostala název Jimenaflor a rozrostla se do rozlohy 14 000 čtverečních metrů s počtem asi 50 zaměstnanců.
Po více než století od objevení africké fialky, v roce 1995, zřizuje firma novou pobočku v Africe nedaleko Harare, hlavního města Zimbabwe. V klimatu jihovýchodní Afriky získává Holtkamp ideální podmínky pro přestěhování zbylé části produkce fialek, protože rostoucí náklady v západním Německu jsou již neúnosné. Africká pobočka dostává název Dana-B Flowers.  Rozrůstá se do rozlohy 12 000 čtverečních metrů, zaměstnává 70 lidí a pokrývá polovinu produkce potřebné pro Evropu.

Po více než 25 letech od založení španělské pobočky, se firma rozhodla snížit německou produkci na nulu. Fialky se pěstují jen ve Španělsku a v Zimbabwe, sadba se dopravuje letecky do Německa, kde rostliny stráví pouze 6 týdnů potřebných pro zakořenění  po vysazení do květináčů.

Na uvolněných německých prostorách firma nyní pěstuje orchideje rodu Phalaenopsis.

23.04.2007 18:03:54
ajinka
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one